Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Bože moj, prijatelju najbolji!Htio bih danas od tebe izmoliti prijatelja kome se uvijek mogu povjeriti,prijatelja koji me uvijek razumije,prijatelja koji mi želi ono najbolje;za prijatelja bih te molio koji zna pomoći da ispravim pogreške,takvog prijatelja koji je oslonac u životu,prijatelja tako dragog koji nikada neće pretraživati moje sjene;prijatelja koji s drugima o meni samo dobro govori,prijatelja koji s tobom prijateljuje i koji svaki dan prepun tebe dolazi da obogati mene.Prijatelja koji je sretan kada mu pružim i najmanji dar;prijatelja kraj kojega se mogu smijati prepunim srcem,prijatelja kraj kojega imam osjećaj da živim vječno.

 

 O svetištu

Go down 
Autor/icaPoruka
fish
Admin
fish


Broj postova : 357
Starost : 43
Grad : Bjelovar
Datum registracije : 21.11.2008

O svetištu Empty
PostajNaslov: Re: O svetištu   O svetištu Empty10/12/2008, 19:22

O svetištu Slika17mf5
[Vrh] Go down
http://dobri-pastir-bj.heavenforum.com
fish
Admin
fish


Broj postova : 357
Starost : 43
Grad : Bjelovar
Datum registracije : 21.11.2008

O svetištu Empty
PostajNaslov: O svetištu   O svetištu Empty10/12/2008, 19:20

Svetište Majke Božje Loretske a izvorno Gospe od Loreta je najveće marijansko svetište Zadarske nadbiskupije. Posvećeno je Majci Božjoj Loretskoj - Gospi Loretskoj (Gospi od Loreta,Blaženoj Djevici Loretskoj) zaštitnici zadarskih Arbanasa i zrakoplovaca, koja se ovdje časti još od 1726. a posebice časti i hodočasti od 1768. kada joj je crkva posvećena,što znači punih 282-e godine.Nalazi se na istočnom djelu grada Zadra u predjelu Arbanasi.
Svetište ima kroz vjekove važno središnje mjesto u vjerskom životu zadarskih Arbanasa, koji žive u župi Svetišta ali i svih Zadrana.Pri spomenu Arbanasa svatko će prvo pomisliti na hodočašća presvetom i moćnom čudotvornom kipu Majke Božje Loretske prebogato okićenog zavjetnim zlatom na dan Gospina blagdana, koji se na tom mjestu posebno časti . Hodočašće u marijansko svetište Gospe od Loreta ima svoj vrhunac na Blagdan Gospe Loretske 10. svibnja kada se kao takav slavi u zadarskim Arbanasima ,kao župni blagdan. Tada se rijeke hodočasnika slijevaju u arbanaško svetište.
Nitko ni slutiti nije mogao kolika srca će kroz sva ova stoljeća od 1768.g. ovdje u zadarskim Arbanasima doživjeti svoj susret s Bogom, i Majkom Njegovom Loretskom ,svoje novo rođenje i preporođenje. Kako onda tako i danas. Svi oni dolaze radi duhovne obnove, zavjetovanja Majci Božjoj Loretskoj, radi zahvale za uslišane molitve ili samo da se poklone Kraljici , Majci našoj. Zato je ovo Svetište iznad svega prava i istinska oaza molitve, prošnje i oproštenja za sve one koji do njega dolaze tražeći obnovu duha i mir koji okrepljuje. 
Zbog svog velikog vjerskog značaja taj blagdan od strane Zadarske nadbiskupije predstavlja glavni marijanski blagdan, te se sve zadarske župe s župnicima okupljaju oko Gospe Loretske zajedno s hodočasnicima iz Italije- našim iseljeništvom, i susjednih gradova ostalih dalmatinskih Županija koje veže s arbanaškom župom salezijanski i franjevački poziv i rad. 
Svetište Gospe od Loreta u zadarskim Arbanasima je zaista sveto mjesto koje je Bog nekim čudom "obilježio" svojim prisustvom. To je mjesto koje budi interes, maštu i čudan nemir: "izaziva" i poziva; priziva očekivanje nečeg osobitog, ne toliko kroz jasno osviještenu, već više osjećanu "Tajnu vjere" koju u sebi sadrži. Već sama povijest ovog "čudesnog mjesta", ispričani događaji, sakralna arhitektura a posebno radi brojnih iskazanih milosti slavljen lik Gospe Loretske - srce svetosti cijelog objekta - svečana liturgija i pobožnosti, nepregledne mase nadolazećih hodočasnika koji se gorljivo mole, posjete raznih predstavnika Crkve i države, naučnika i umjetnika - sve to ne samo da izaziva divljenje i ganuće, već prije svega potiče na razmišljanje i molitvu i traži duboku vjersku i teološku refleksiju.
Ovo marijansko svetište Gospe od Loreta Bog je izabrao kao mjesto svog posebnog milosrđa, gdje više nego na drugim mjestima želi pokazivati svoju dobrotu i dijeliti milost čovjeku uz zagovor moćne Gospe Loretske. Hodočasnici Majke Božje Loretske postaju učesnici iznimnih događaja i izbavljenja. Ti događaji imaju često svoj konkretni izraz u čudesnim ozdravljenjima i preobraćenjima kao i u velikim intervencijama Božje milosti koja izaziva potpunu preobrazbu pojedinaca ili cijelih grupa po zagovoru Gospe Loretske. 
S obzirom da su vjernici u ovom Svetištu na čudesan način bili uslišani od Gospe Loretske,ovo Svetište postaje privlačno vjerničkim masama i steklo je opću popularnost.
Sve vas koji pođete hodočastiti u ovo Svetište Majke Božje Loretske u zadarskim Arbanasima neka Bog blagoslovi, a Vas i vašu obitelj Blažena Djevica Marija Loretska neka čuva i prati na vašem životnom putu.


Zadnja promjena: ribafish; 10/12/2008, 19:52; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://dobri-pastir-bj.heavenforum.com
 
O svetištu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» O svetištu
» O Svetištu Majke Božje u Bistrici

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Svetište Majke Božje Loretske-Zadar-
Forum(o)Bir: