Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Bože moj, prijatelju najbolji!Htio bih danas od tebe izmoliti prijatelja kome se uvijek mogu povjeriti,prijatelja koji me uvijek razumije,prijatelja koji mi želi ono najbolje;za prijatelja bih te molio koji zna pomoći da ispravim pogreške,takvog prijatelja koji je oslonac u životu,prijatelja tako dragog koji nikada neće pretraživati moje sjene;prijatelja koji s drugima o meni samo dobro govori,prijatelja koji s tobom prijateljuje i koji svaki dan prepun tebe dolazi da obogati mene.Prijatelja koji je sretan kada mu pružim i najmanji dar;prijatelja kraj kojega se mogu smijati prepunim srcem,prijatelja kraj kojega imam osjećaj da živim vječno.

 

 O Svetištu Majke Božje u Bistrici

Go down 
Autor/icaPoruka
fish
Admin
fish


Broj postova : 357
Starost : 43
Grad : Bjelovar
Datum registracije : 21.11.2008

O Svetištu Majke Božje u Bistrici Empty
PostajNaslov: O Svetištu Majke Božje u Bistrici   O Svetištu Majke Božje u Bistrici Empty10/12/2008, 02:54

Svetište Majke Božje Bistričke ima kroz vjekove važno, upravo središnje mjesto u vjerskom životu hrvatskog naroda. Osobito u teškim vremenima svoje povijesti narod upire svoje oči u crni lik Majke Božje Bistričke, njoj se utječe i zavjetuje. Stotine tisuća hodočasnika doživljava tu svake godine radost s Bogom. Pomirenje, utjehu i novu snagu za kršćanski život. U naše vrijeme u tom su se svetištu odigrali osobito važni događaji za vjeru našeg naroda. God. 1971. održan je u njemu Međunarodni mariološki i marijanski kongres, prvi takvog značaja u našoj domovini. Devetog rujna 1984. održana je veličanstvena proslava: završetak višegodišnjeg slavlja trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata, tristota obljetnica našašća čudotvornog kipa Majke Božje Bistričke i Nacionalni euharistijski kongres. Svim tim velikim događajima Majka Božja Bistrička utisnula je svoj pečat, a vjerni je narod brojnim sudjelovanjem (preko 400.000) izrazio svoju vjernost Bogu i Majci Božjoj. Već prigodom Međunarodnog mariološkog i marijanskog kongresa hrvatski su biskupi svetište proglasili hrvatskim nacionalnim marijanskim svetištem, te ustanovili blagdan Majke Božje Bistričke koji će se slaviti svake godine 13. srpnja kao spomen na ova pastoralno i duhovno plodna slavlja. Sveti zbor za bogoslužje potvrdio je ovu odluku biskupa i odobrio obrazac Mise i Časoslova za ovaj blagdan. U spomenici Nacionalnoga Marijina svetišta Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici zlatnim je slovima ispisan datum 3. listopada 1998. godine. Tog subotnjega, Mariji posvećenoga dana i mjeseca, sam rimski prvosvećenik Ivan Pavao II., papa Poljak iz Bijele Hrvatske, hodočasnik Marijinih svetišta diljem svijeta, sav Marijin («Totus tuuts»), proglasio je ispod čudotvornoga crnoga kipa Majke Božje Bistričke - Kraljice Hrvata, bivšeg zagrebačkoga nadbiskupa i bistričkog hodočasnika kardinala Alojzija Stepinca (1898 - 1960) blaženim.


O Svetištu Majke Božje u Bistrici 1208763174328velikamarizy4


Zadnja promjena: ribafish; 10/12/2008, 15:37; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh] Go down
http://dobri-pastir-bj.heavenforum.com
fish
Admin
fish


Broj postova : 357
Starost : 43
Grad : Bjelovar
Datum registracije : 21.11.2008

O Svetištu Majke Božje u Bistrici Empty
PostajNaslov: Re: O Svetištu Majke Božje u Bistrici   O Svetištu Majke Božje u Bistrici Empty10/12/2008, 03:19

O Svetištu Majke Božje u Bistrici Marija10vq9-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Zavjetni kip Majke Božje:Zavjetni kip Majke Božje Bistričke datira s kraja 15. stoljeća, a pripada nizu crnih Madona, premda je pri restauraciji otkriveno da njezina tamna boja nije izvorna. Kasnogotički drveni kip bistričke Bogorodice rad je pučkog majstora. Izražajna moć kipa nije toliko u umjetničkome oblikovanju, koliko u samome vjerskom i nacionalnom značenju. Kip je najprije bio smješten u prasvetištu na Vinskom vrhu, a onda 1545. godine zakopan u župnoj crkvi u Mariji Bistrici i otkriven 1588. godine; ponovo zaboravljen i zazidan, pronaden je drugi puta 1685. godine. Selidba kipa, njegovo skrivanje i dva našašca budila su vjeru u njegovu čudotvornu moć.
 
[Vrh] Go down
http://dobri-pastir-bj.heavenforum.com
 
O Svetištu Majke Božje u Bistrici
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» O svetištu
» O svetištu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Svetište Majke Božje u Bistrici-
Forum(o)Bir: