Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Dobrodošli na forum i portal ZDP Bjelovar! Neka

vas blagoslovi Gospodin!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Bože moj, prijatelju najbolji!Htio bih danas od tebe izmoliti prijatelja kome se uvijek mogu povjeriti,prijatelja koji me uvijek razumije,prijatelja koji mi želi ono najbolje;za prijatelja bih te molio koji zna pomoći da ispravim pogreške,takvog prijatelja koji je oslonac u životu,prijatelja tako dragog koji nikada neće pretraživati moje sjene;prijatelja koji s drugima o meni samo dobro govori,prijatelja koji s tobom prijateljuje i koji svaki dan prepun tebe dolazi da obogati mene.Prijatelja koji je sretan kada mu pružim i najmanji dar;prijatelja kraj kojega se mogu smijati prepunim srcem,prijatelja kraj kojega imam osjećaj da živim vječno.

 

 Svetište Gospe Trsatske

Go down 
Autor/icaPoruka
fish
Admin
fish


Broj postova : 357
Starost : 43
Grad : Bjelovar
Datum registracije : 21.11.2008

Svetište Gospe Trsatske Empty
PostajNaslov: Svetište Gospe Trsatske   Svetište Gospe Trsatske Empty10/12/2008, 15:15

Crkva Gospe Trsatske najstarije je hrvatsko marijansko svetište sagrađeno na Trsatu u Rijeci.

O gradnji crkve razmišljao je Nikola IV Frankapan, a gradnju je započeo njegov sin knez Martin Frankapan, dozvolom pape Nikole V., zavjetujući se franjevcima obvezom gradnje crkve i franjevačkog samostana 1453. godine, na mjestu gdje se prema legendi od 1291. do 1294. godine nalazila Bogorodičina kućica. Nakon izgradnje je doveo franjevce iz Bosanske vikarije.
Crkva Blažene Djevice Marije danas je poznato svetište i hodočasničko odredište u koje stižu ljudi iz raznih dijelova Hrvatske i inozemstva. U njoj je pokopano više znamenitih ljudi. Tu su grobovi nekih članova grofovske obitelji Frankapana i grob Petra Kružića, graditelja čuvenih stuba do trsatskog svetišta.

Na mjestu današnje bazilike gotovo dva stoljeća bila je kapela koju je dao izgraditi Nikola I. Frankapan. Crkva koja je iz nje nastala, zahvaćala je prostor svetišta i polovicu glavne crkvene lađe današnje građevine. Lijeva crkvena lađa i pročelje podignuti su tek kasnije. Sada je čine dvije lađe. Znamenita su i dva samostanska klaustra te ljetna blagovaonica. Najzaslužniji za današnji njen izgled je Franjo Glavinić, tadašnji gvardijan samostana, koji je u kolovozu 1644. pokrenuo radove na obnovi i proširenju. Svoj konačni izgled, crkva je dobila 1824. godine kada je produžena 6 metara, a dodan joj je i zvonik kojega do tada nije imala.

Zbog gubitka Svete kućice, neutješenim Trsaćanima papa Urban V. 1367. godine šalje čudotvornu sliku Majke Božje imena »Majka milosti».

Predaja kaže da je sliku osobno naslikao sv. Luka Evanđelist. Izrađena je na cedrovoj dasci i podijeljena na tri polja. Zbog štovanja koje joj iskazivano, slika je okrunjena krunom od pravoga zlata 8. rujna 1715. godine, a svečanost njene krunidbe se održala pod pokroviteljstvom hrvatskog Sabora. Bila je to prva Marijina slika izvan Italije koju je dao okruniti neki papa. »Majka milosti« ima iznimno značenje u stvaranju kulta štovanja Djevice Marije na Trsatu. Sveti otac već u petnaestom stoljeću dopušta poseban oprost onima koji ju pohode. Slika se i danas cijeni zbog milosti koju po njoj dijeli Marija svojim štovateljima, a stoji na glavnom oltaru i iz crkve se iznaša prilikom raznih procesija, kao npr. na Blagdan Gospe Trsatske ili Velike Gospe.

Svetište Gospe Trsatske 800pxgospatrsatskajn6
Svetište Gospe Trsatske W400

Svetište Gospe Trsatske Zavjetnidarovicrkvagosprp8
[Vrh] Go down
http://dobri-pastir-bj.heavenforum.com
 
Svetište Gospe Trsatske
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Svetište Gospe Sinjske

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Svetište Gospe Trsatske-
Forum(o)Bir: